Bistable Rail switch BI220-20/230V
Bistable Rail switch BI220-20/230V Miniature Circuit Breaker Onetrade
Bistable Rail switch
BI220-20/230V
Product characteristics
  • Number of poles: 2
  • Coil Voltage: 230 V
  • Coil type: AC
  • Thermal current Ith: 20 A
  • Rated operational current Ie for AC-1, AC-7a and AC-21: 20 A
  • Operational power Pe for AC-1, AC-7a and AC-21 (Single phase 230 V): 4,4 kW
  • Mechanical endurance (op.c.): 1000000
  • Electrical endurance for AC-1, AC-7a, AC-21 (op.c.): 100000
  • Noise level (operations): 0 dB (coil voltage is switched off)
  • Width: 17,6 mm
  • Height: 90 mm
  • Depth: 60 mm